Portretai / Portrait

Portretas – daugiasluoksnis, turiningas, visaapimantis, reprezentuojantis, traukiantis galinga jėga, primenantis, slepiantis, banguojantis, pulsuojantis, ir visada kitoks – individualus, savotiškas…

 

IslBG

 

Kas gi tas portretas? Kas jame yra tokio? Ką talpina savyje? – Emocijas, jausmus, elgesį, jautrumą, manieras, įvaizdį, charakterį? Kaip šias sąvokas įskaitome vaizdo plokštumoje?

Portretas nėra tik pozuojančiojo atvaizdas, tai ir žiūrinčiojo žvilgsnis bei įžvalgos. Maža to, tarp jų įsiterpia ir fotografas.

Šiandieninis portretas gali būti įdomus, kuomet atsisakoma rimtų apsimestinių emocinių-reprezentatyvių išraiškų. Tada lieka „gryna“ (charakterio grynumas), kas dažnai suprantama kaip„tikra“. Bet ar šiandien įmanoma tikroji vienintelė asmens tapatybė? Juk darbe nepageidautinos yra tėviškos ar infantilios charakterio savybės, tačiau jos neišvengiamai būtinos šeimoje. Šiuo atveju, iškyla klausimas – ką reprezentuos portretas: šeimą ar darbą?

Tuomet, kurią tapatybę (šiandien jų begalės) pasirenkame portretui – ne fotografo sprendimas, o paties asmens. Fotografas tik geriau ar prasčiau ją įžvelgia ir paverčia vaizdu. Fotografas – lyg veidrodis, materializuojantis atspindžius istorijai.

 

A_-53 12x17 su rem i maz

 

IslBG

 

MK-465 su rem i maz

 

ti-m

 

seneliai-i

 

seneliai2-i

 

m-155-jb-i-maz

 

mk-326-su-rem-i-maz